נבחרת הרוכבים התחרותיים של מועדון האופניים 500 וואט עמקים
נבחרת הרוכבים התחרותיים של מועדון האופניים "500 וואט" עמקים מהווה את חוד החנית בכל הנוגע לאימון קצה תחרותי והישגי וקולטת לתוכה מדי שנה רוכבים חדשים, כשרוניים אשר גדלו תחת מעטפת האימון הנפלאה של המועדון. 
*כתבה מאת בועז שושן
*תמונות: אחמד מסאלחה ועמית גל אור - מאמני מועדון 


מועדון 500 וואט עמקים הוקם אי שם בשנת 2009 מתוך צורך מסויים להעניק לרוכבי האופניים למינהם בין אם זה כביש ובין אם בשטח מעטפת ספורטיבית מקצועית ונכונה בכדי להפוך אותם לרוכבים טובים יותר ובנוסף להכניס "דם חדש" לתוך ענף האופניים באזור וכך להפוך את המועדון למרכז אופניים שמושך אליו רוכבים חדשים ורוכבים מנוסים. 

בשנים הראשונות התשתית מסביב לבניה של כל המועדון התבססה על גידול ספורטאי אופניים בגיל הצעיר, כאשר אימוני הקבוצה והחומר המקצועי אשר נכתב סביבו התמקדו בהקניית יסודות, טכניקה, קוארדינציה, שיתוף פעולה קבוצתי, התמודדות מנטלית ופיזית עם כל הקשור ברכיבה הישגית בסיסית. בעקבות כך כמות הרוכבים בבסיס שהם בעצם הילדים והנוער גדלה וגדלה והפכה להיות נדבך משמעותי בכוח האדם של המועדון. אין זה סוד שאחוז רב ממועדוני הספורט בארץ ובעולם הם ילדים, מהסיבה הפשוטה שקל יותר לאמן אותם והאפשרויות הקשורות אצלם לאימון הם רבות ומגוונות. 


מעלים הילוך.... 

לאחר כשנתיים בערך, בסיס הרוכבים במועדון שהוקם היה גדול דיו, היכולות היו גבוהות וניתן היה לייצר נבחרת ספורטאים מיומנת שתחל להתנסות בתחרויות אופניים בארץ בקטגוריות השונות. המירוצים בישראל מבוססים על חלוקה קטגורית מגילאי 9 ומעלה ובמטרה ליישר קו מקצועית עם אירופה שהיא בעצם היבשת שמייצגת את ענף האופניים המקצועי בעולם, המירוצים היו בהתאם קשוחים טכנית וגם פיזית ודורשים מהספורטאי הצגת יכולות גבוהות במיוחד. צוות המדריכים במועדון המנוסה במירוצים ובתחרויות בעולם אחראי להכנה של הילדים וכבר בשנה הראשונה לקיום הנבחרת התחרותית הרוכבים הציגו יכולות גבוהות במיוחד בכל הקטגוריות, גם בגברים וגם בנשים מה שהפך בעונה אחת את כל נושא הרכיבה ההישגית במועדון לחלק מרכזי וחשוב אשר שואב את כוחו על ידי השקעת משאבים נוספים מלב המועדון הכוללים שעות אימון נוספות מעטפת פיזית (חדר כוח) ומנטלית מסביב לשעון ועוד המון התמודדויות אשר כל ספורטאי הישג חווה. להיות רוכב בנבחרת של "500 וואט" עמקים...  

במהלך השנים נבחרת האופניים גדלה והתבססה על מספר רוכבים יחסית גדול לנבחרת תחרותית אך באופן טבעי מצומצם ביחס ישר לכמות הרוכבים במועדון והסיבה היא די פשוטה.... הדרישות מרוכב הישג הן גבוהות באופן חריג מדרישות של רוכב מן המניין במועדון והן ממחישות הלכה למעשה את מה שנדרש מספורטאי עלית להגיע לתוצאות בעולם הזה שלעתים בלתי נסלח. 

אימוני הנבחרת מבוססים על תכנית אימונים סדורה במהלכה רוכב האופניים מבצע את האימונים כאשר רוב השעות הן תחת מאמן מוסמך במהלך הפעילות הסדירה של המועדון ונתוניו מנוטרים על ידי צוות מקצועי אשר מסתכל עליו מכמה היבטים שונים: כושר גופני, תזונה, חוסם מנטלי ופיזי, מעטפת ביתית, כשירות הציוד ועוד ועוד ומסדר את תכנית האימונים בהתאם ליכולותיו ולהישגים הנדרשים ממנו במהלך עונת תחרויות אשר מתחילה בחודש ינואר ובדרך כלל מסתיימת בחודש יולי. 

מתאמן ומאמן במועדון מקיימים קשר ישיר ורציף לכל אורך העונה על מנת ליצור קו אחיד ולינארי בהתקדמות הספורטאי, הפידבק של הרוכב חשוב מאוד לבניית התאמה מעשית של תכנית האימונים והוא חשוב גם להצלחתה של תכנית האימונים. ההורים בבית דוחפים ועוזרים בצורה יוצאת דופן על מנת שהרוכב יעמוד בכל מטלותיו בתוספת על תפקוד מתמשך בפן האישי בביתו ובבית הספר מאחר ושעות אימון מרובות יכולות ולעיתים קרובות פוגעות ביכולותיו של הרוכב לבצע את מטלותיו המשניות בהתאם. המתאמן כאבן דרך חשובה מציב לעצמו מטרות ותפקידו של המאמן להתאים אותם איתו באופן ריאלי על מנת שהרוכב יקבל את הפרופורציה ואמת המידה לגבי יכולותיו האמיתיות ולאן הוא יכול להגיע. תכנית אימונים ללא מטרה היא כמו "ירייה באוויר" לרוב היא לא פוגעת בכלום ויוצרת תסכול עמוק אצל ספורטאי ההישג אשר מתאמן ועומל שעות רבות במטרה לנצח. פיתוח ארוך טווח זה המפתח להצלחה...

פיתוח רוכבים במועדון 500 וואט עמקים הוא אבן דרך. המטרה המרכזית היא לייצר רוכבי הישג שאולי פעם יגיעו לאולימפיאדה או לקבוצת אופניים מקצוענית וזה לא סוד למען האמת זה קרה... רוכבים שגדלו מגיל קטן במועדון הוחתמו בקבוצות אירופאיות ובקבוצת הפיתוח הישראלית ISRAEL CYCLING ACADEMY הגעה להישגים מרשימים באליפויות הכביש וגם באליפויות השטח. הסוד הוא התמדה ומשמעת עצמית אלו כלים חשובים בפיתוח של רוכב אופניים הישגי. הכלים למען השגת המטרות נמצאים שם באיזור הזה של פיתוח רוכבים ממושמעים שעובדים קשה לאור המטרות שהוצבו להם לאורך השנים. האימונים הולכם ומשתכללים גם לאורך הזמן וזאת בעקבות העולם הזה של רכיבת אופניים שהולך ומשתנה ומשתכלל עם השנים. אין ספק שישראל הפכה להיות שחקן מרכזי ב"סצנה" העולמית וזאת עם הקמתה של קבוצת ה WORLD TOUR הראשונה ISRAEL START UP NATION מה שעלול לתת הזדמנות פז לרוכבים ישראלים שירצו להפוך ולהיות מקצוענים בזמן קצר יחסית. 

המועדון היום מדריך ומאמן ב 2 מקצועות עיקריים: 

1. רכיבת הכביש - רכיבת הכביש במועדון היא חלק מרכזי בבניין ובפיתוח של רוכב הישג היא מעניקה תמורה יוצאת דופן לכושרו הפיזי של הרוכב לאורך השנים ופותחת הזדמנויות מגוונות בעולם הרכיבה ההישגי. קבוצת הכביש מתאמנת באופן מסודר כשלוש פעמים בשבוע בעזרת רכב ונהג ליווי ואימון אחד (קריטריום) באיזור תעשייה שנחשב למסלול סטירלי וללא מכוניות. 

2. רכיבת שטח XCO - רכיבת השטח האולימפית היא ענף כיפי ומדהים המשלב יכולות טכניות ושליטה באופניים לצד יכולות פיזיות גבוהות במיוחד של סבולת שריר אנאירובית והמון כוח מתפרץ. סביבת האימונים בשטח היא סטרילית ומאפשרת לרוכבים להתאמן בחופשיות בכל שלל האזורים שיש לגלבוע להציע לנו. סביבת האימונים של הנבחרת התחרותית תתמקד באיזורים הטכניים יותר והקשים יותר שיש לאיזור להציע. שאר אימוני השטח במהלך השבוע נמסרים לרוכב התחרותי תחת תכנית אימונים מסודרת וקפדנית ונתונים מנותחים להמשך התקדמות עונתית. 

לסיכום....

רכיבת אופניים תחרותית אולי דורשת המון זמן והתעסקות אבל אין ספק שהיא מציבה אתגר בפני ילדים ובני נוער ותורמת רבות לכישוריהם הפיזיים חוסנם המנטליים וגם תורמת באופן ישיר ומשמעותי לכישורים החברתיים הגבוהים. 

אין זה סוד שהחברה שלנו שופעת בבעיות של קשב וריכוז וניתן לסווג באופן כמעט מוחלט את רוכבי ההישג בעולם כילדים אשר סובלים מבעית קשב וריכוז אך עם זאת רמת הריכוז הגבוהה של רוכב אשר נמצא על מסלול המירוצים גם בשטח וגם בכביש אינה משתווה לשום מנת ריכוז בעולם כולו! 

תזכרו תמיד רכיבה על אופניים היא מתנה לעולם כולו ואנחנו מזמינים אתכם לבוא ולהצטרף אלינו למועדון!

>>>לכתבה הקודמת בבלוג על השפעת ספורט רכיבת אופניים על הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות הקישו כאן
>>>להתרשמות ממגוון האימונים של המועדון הקישו כאן

צרו איתנו קשר