*הכותב: חן לבני מדריך מוביל במועדון 500 וואט עמקים
קבוצת הכביש
ומנהל תחום טיולים ותיירות

מה הם אלקטרוליטים?

הגוף שלנו הוא מכונה או מנוע  מאוד מדויק, 
והאלקטרוליטים הם כמו ה"פלגים" במנוע. כלומר הם אלו שדואגים שהמנוע שלנו יפעל עם כל הצילינדרים שלו.

באופן מדעי אלקטרוליטים הם: "מינרלים מומסים במים וטעוני חשמל" ששולטים ומאסדרים ( עושים רגולציה – אסדרה)  בגוף של התכווצות השרירים, המוליכות העצבית, מאזן המים ושימוש באנרגיה. 
האלקטרוליטים חיוניים לקיום חיים וחיוניים עוד יותר לביצועים אופטימאליים של פעילות ספורטיבית  - במקרה שלנו רכיבה על אופניים.

נתרן, סידן, אשלגן, מגנזיום הם כולם אלקטרוליטים.
בחיים "רגילים" או ברכיבות אופניים קצרות ולא עצימות של שעה עד שעה וחצי בדרך כלל כל מה שצריך לעשות ע"מ לשמור על רמה טובה של אלקטרוליטים בגוף הוא לאכול דיאטה מאוזנת בחיי היומיום.

אבל!
כאשר אנחנו מדברים על אימונים עצימים או רכיבות ארוכות בחום הקיץ, כמות האלקטרוליטים הנדרשת היא גדולה בהרבה ותזונה רגילה לא תספיק.
כאשר אנחנו מזיעים אנחנו מאבדים יחד עם הזעה גם אלקטרוליטים בעיקר נתרן- מי שמזיע הרבה יכול לראות על בגדי הרכיבה את הקווים הלבנים של הזעה שהתייבשה, הקווים האלו הם אותם מלחים שנפלטו עם הזיעה. נוסף על כך שתיה של הרבה מים בעת פעילות בחום ללא לקיחה במקביל של מלחים מדללת אחוז המינרלים בדם ויכולה להחמיר את הבעיה.
התוצאה הכי מיידית של מחסור במלחים ( אלקטרוליטים) היא מה שנכונה "היתפסות שרירים" – כאשר השריר שלנו "ננעל" ואינו יכול לנוע יותר.


מה עושים?
 מומחים ממליצים לצרוך כ 500 מיליגרם של נתרן לשעת רכיבה בחום ( קיץ ישראלי טיפוסי). מכיוון שנתרן אינו מגיע לבד אלא בדרך כלל בצורה של מלח שולחני ( נתרן כלורי) שמכיל בתוכו גם כמויות קטנות של אשלגן וסידן מומלץ לא להסתפק רק במזון מתוק ( פירות יבשים, ג'לים, חטיפים וכו') אלא לאכול מעט מאכלים מלוחים ( בייגלה כדוגמה) או להשתמש כדורי מלח שאפשר לקנות בכל חנות אופניים. 

דרך נוספת לקבל חזרה את האלקטרוליטים החסרים היא לשתות משקאות "איזוטוניים". 
במשקאות האלו תכולת המלחים היא ברמה שמאפשרת ספיגה אופטימלית של הנוזל בגוף והחזרה של המלחים לדם. 
אפשר לקנות משקאות כאלו בכל חנות אופניים טבע או פארם או פשוט להכין בבית משקה שמורכב מקצת מלח ותרכיז מתוק (ויטמינצ'יק)  
חשוב!
אסור שהמשקה יהיה מתוק מידי מכיוון משקה עם המון סוכר  ( קוקה קולה למשל) אינו מאפשר ספיגה של הנוזלים בצורה טובה בגוף בגלל עודף הסוכר ובנוסף יכול לגרום לתחושה לא טובה בעת מאמץ.

בברכת קיץ בטוח ורכיבות מהנות!!!

צרו איתנו קשר