10 סיבות למה רכיבת אופניים תשפר לנו את החיים!

 אין ספק שטרנד רכיבת האופניים שוצף את העולם, 
אז למה בעצם כדאי לי "לקרוע את התחת" תרתי משמע בפעם הבאה שבא לי לעשות קצת ספורט?
הנה כמה סיבות שבאופן ודאי יעלו אתכם על האוכף ויגרמו לכם לרכב לעבר השקיעה. 

*כתב: בועז שושן

1.  שרפו שומן לא דלק!

המוטו הזה מציף בזמן האחרון את הרשתות החברתיות בכל הקשור לפעילות גופנית בכלל ולרכיבת אופניים בפרט. 

זה לא חדש שפעילות אירובית היא טרנד בעולם שהשמנה בו הוכרזה כמגפה עולמית והמלחמה בה רק הולכת ומחריפה.הפתרון הקל ביותר לביצוע פעילות אירובית ממושכת לטובת שריפה יעילה וטובה ביותר של שומנים הוא רכיבת אופניים!
הטריק הוא לבצע את הפעילות לזמן ממושך על דופק יחסית נמוך במטרה לתעל את מרבית הרקמות השומניות שלנו לצורך הפקת אנרגיה זמינה לשריר, קחו לדוגמא בחור שהחליט לקום מהכורסא ולהתאמן, האימון הנוח, היעיל והממושך ביותר שהוא יוכל לבצע מבלי שיגבה ממנו מחיר פיזי גבוה זאת רכיבה על אופניים! 
אותו אדם אם היה מבצע ריצה לדוגמא היא הייתה מסתיימת לאחר כ 10 דקות עם קבוצת שרירים תפוסים ודואבים למשך מספר ימים. 

האופניים סלחניות וכיפיות יותר!


 

2.  אסקפיזם טהור!

סגנון החיים הלחוץ של העולם המערבי הוא בגדר מחלה. במטרה לאזן את הלחץ הזה ולשרוד בו לאורך זמן אנחנו מסגלים לנו ומתחזקים לנו תחביבים והרגלים במהלך היום שיגרמו לנו לנער מעלינו את כובד משקלו של ה "סטרס" הזה.

לחץ נפשי יכול להגרם מהמון סיבות והוא נמצא שם מסביבנו וגורם באופן לא מפתיע לרמת תחלואה גבוהה בקרב האוכלוסייה בעולם המערבי לפי נתוני ה FDA  האמריקאי וזאת בעקבות הפרשת הורמון אשר מחליש באופן משמעותי את המערכת החיסונית שלנו וגורם לנו להיות חשופים למחלות וזיהומים מוזרים.

טיפול בלחץ או לפחות הפחתת הלחץ יכולה להוות הזדמנות פז לעלות על אופניים! מחקרים הראו באופן כמעט מוחלט שרכיבה על אופניים מגבירה את קצב זרימת הדם ותרומה לעלייה בכמות החמצן בדם. בנוסף מחקר של אוניברסיטת בון הגרמנית הראה הפרשה של הורמון דמוי אנדורפין אשר מופרש בזמן פעילות גופנית אשר תורם רבות לאיזון קצב הלב ושמירה על מצב רוח טוב אשר מביא לשיפר בתפקוד מערכת החיסון.

לסיכום: כאשר מצב הרוח שלך ירוד כמה פידולים ואתה כבר נמצא במקום אחר לגמרי! נשמע שווה.

 


3.  שינה טובה

עוד מתחלואות העולם המערבי זה אי סדר או חוסר בשעות שינה. הדרישות היום במקומות העבודה גם לא בהיי טק גורמות לנו להתאקלם לסדר חיים חדש בו השינה שלנו איננה מאוזנת וגם עמוסה בטרדות היום.

פעילות גופנית מאזנת את הבעיה וגורמת לשינה סדורה ואיכותית יותר וזאת בעקבות ההוצאה האנרגטית הגבוהה. הבעיה שלעיתים בלילות אנחנו לא מצליחים למצא את "מתג הכיבוי" אשר ישחרר אותנו לשינה נעימה וערבה ומחקרים מוכיחים שחסר בשעת שינה אחת בלבד כל יום מביאה להפרשת ההורמון אשר יחדש לנו את תחושת ה"סטרס" שדיברנו עליה בפסקה הקודמת ואיתו כל הבעיות הנלוות.

אי לכך אל תמעיטו ברכיבה במיוחד בחוץ חשופים לאור השמש מה שבאופן  הורמונלי מחזיר את הגוף ל"סירקולציית" שינה תקינה ובריאה.

 


4.  תאהב את כדור הארץ וכדור הארץ יאהב אותך!

רכיבת אופניים היא ספורט נקי, היא לא מזהמת היא שקטה וגורמת לעולם להיות נקי יותר ובריא יותר!

בשנים האחרונות פקקי התנועה הפכו להיות מטרד נוראי בכבישי ישראל המרכזיים וגם הפריפריאליים. סלילת כבישים היא פתרון נהדר אך היא אינה יוצרת תודעה אמיתית של הבעיה. הזיהום הולך וגודל ופיצוץ האוכלוסים וההתחממות הגלובלית כבר מעבר לפינה.

מעבר קבוע לרכיבה על אופניים יגרום לתגובת שרשרת אדירה בכל הקשור להסתכלות ממשלתית ארוכת טווח לגבי התושבים והזדמנות נהדרת של התושבים לחולל את השינוי.

-          רכיבה על אופניים ככלי תחבורה תוריד כמויות אדירות של מכוניות מהכבישים! זה אומר פחות מכוניות=פחות פקקים.

-          פחות מכוניות אמרנו?! פחות זיהום אויר עשו בעצמכם את החשבון... אדם ששוקל 70 ק"ג סוחב טון ברזל למרחק של 5 ק"מ בו הוא שורף דלקים ומתכות שהופקו בעמל רב בידי עובדי יצור במפעלים שגורמים לזיהום אויר פי כמה וכמה ומגיע באותו הזמן עם רוכב האופניים לעבודה! מה?!?!?!?

-          רכיבה על אופניים תורמת לבריאות הגוף זה אומר פחות תחלואה ושזה אומר פחות עומס על מערכת הבריאות !

-          רכיבה על אופניים ככלי תחבורה תעודד את הרשויות המקומיות ליצור תשתיות והפניית משאבים לשיפור התשתיות הקיימות. לדוגמא: אמסטרדם עיר אופניים קלאסית התשתית והתחבורה שם מוכוונת אופניים ובעיר של 10 מיליון תושבים מה יותר קל ונוח מאשר לרכב על אופניים?!

ישנם עוד מספר סיבות שבגינן אנחנו צריכים לתת לכדור הארץ לנשום אבל רכיבת אופניים היא בהחלט התשובה הכיפית בשבילינו והטובה בשביל הכדור.

 


5.  רכיבת אופניים עם החבר'ה

אופניים זה ספורט חברתי אין ספק בכלל! אין כמו רכיבה עם החבר'ה למקומות חדשים ולכיבוש יעדים חדשים, נסיעה לחופשות אופניים בארץ ואפילו בחו"ל וגם ברכיבת הסוף שבוע הכי כיף זה לפתוח את פק"ל הקפה על פסגת ההר שלפני רגע כבשת בעמל רב!

רכיבת שטח וגם רכיבת כביש לא תהיה אותה רכיבה אם לא נפגוש בה את החברים הטובים שלנו לרכיבה. טרנד רכיבת האופניים כאמור כובש את העולם וגם טרנד קבוצות האופניים כובש את העולם הזה וזאת בזכות שהוא מייצר בתוכו מגמות חברתיות חיוביות אשר מביאות את הנאת הרכיבה למקומות אחרים לגמרי.

מועדון "500 וואט" עמקים מזה 11 שנים מקיים פעילות חברתית וההישגית ענפה לכל קשת הגילאים, לגברים ולנשים וקבוצות מעורבות אשר המטרה בראש ובראשונה היא להנות! ואם אפשר אז לעשות זאת כבר ביחד!

המועדון במהלך השנים בנה תשתית ענפה של אימון מקצועי ומסודר אשר נשען על פלטפורמה קבוצתית חברתית אשר תורמת לרוכבים אלו יום אחרי יום ושנה אחרי שנה להתמיד ולהמשיך ולהתאמן. רוכבים רבים בקבוצה העידו כי רכיבת האופניים לא הייתה נמשכת כל כך הרבה שנים לולא המסגרת החברתית וזה תומך בעובדה האנתרופולוגית הידועה שבני האדם הם יצורים חברתיים סך הכל! 

אז למה להתנגד לטבע עלו על האופניים קחו את החברים הקרובים שלכם וצאו לדרך!

 


6.  ריכוז רבותיי, ריכוז!

תופעת ה"קשב והריכוז" היא מכה עולמית. אין ספק שעם ריבוי מכשירי הטלפון והסחות הדעת הגוברות משנה לשנה בעיות קשב וריכוז הפכו להיות לדבר שבשגרה.

בעוד שבני נוער וילדים הם הסובלים העיקריים מהבעיה חייב לציין שהאוכלוסייה הבוגרת כבר מדביקה את הקצב ומדביקה אותו די מהר. תופעת הקשב והריכוז החלה להופיע בתחילת שנות ה 90 באופן מאסיבי בארה"ב בעקבות יכולת גבוהה יותר של אבחון וטיפול.

לאחר מספר שנים של טיפולים החלו לבדוק באופן שיטתי את ההשפעות של פעילות ספורטיבית על רמת הריכוז אצל בני נוער מתבגרים ונראה באופן מובהק כי פעילות גורמת להם לחשוב באופן ברור וצלול יותר, מביאה אותם לידי קבלת החלטות בזמן קצר יותר וגורמת להם לשיפר רציני בקוארדינציה.

מספר רוכבי אופניים שהפכו לימים להיות רוכבים מקצוענים בענף העידו על עצמם כי רכיבת האופניים הייתה ריטלין בשבילם והצילה אותם מחיים של תלמיד סובל ולא מרוכז. אין זה סוד שאוכלוסיית רוכבי האופניים הטובים יותר ברמה המקצוענית סבלו וסובלים מבעיות קשב וריכוז קשות מה שמסביר את התופעה באופן ברור.

אחד מרוכבי נבחרת "500 וואט" אשר סובל מתופעת קשב וריכוז קשה מעיד על עצמו שרכיבת האופניים עזרה באופן מובהק לשפר את הישגיו הלימודיים ושליטה בניהול הזמן. ביצוע לדוגמא של 12 שעות אימון בשבוע באימונים מורכבים ומחולקים לפי עצימויות משתנות מתוך נגזרת של תוכנית אימונים שבועית דורשת מהרוכב משמעת עצמית גבוהה וריכוז גבוה במהלך הרכיבה.

הרוכב אגב בקטגוריות הבוגרות משיג תוצאות גבוהות ביותר בתחרויות האיגוד הארציות והבינלאומיות כאחד!

 


7.  אוריינטציה משופרת

בעיה מוכרת בקרב אנשים כיום היא התמצאות במרחב ויכולות ניווט לקויות. עם העזרים הטכנולוגיים שמספקים לנו הכוונה מדויקת למחוז חפצנו החוש הזה שנקרה אוריינטציה (חוש כיוון) הולך אט אט ומתנוון.

הרעיון של מציאת דרכים חדשות והתמצאות על פי השבילים והדרכים הנמצאות לפניך הוא רעיון אדיר אשר לטעמי מגביר את העניין ברכיבת אופניים. כמובן שניתן להצטייד במכשיר  GPS  חדשני או לפתוח אפליקציית ניווט מתקדמת אבל הכיף האמיתי הוא לתת לעצמכם פעם אחת ללכת לאיבוד ואם אפשר לעשות את זה עם חבר טוב.

רכיבות BIKE PACKING  הן רכיבות ארוכות וממושכות שגם סוללה סופר חזקה של מכשיר ניווט מתקדם לא תחזיק בו מעמד. לכן חיזוק יכולות הניווט תשאיר אתכם מפוקסים ומרוכזים ותיתן לכם יכולת אמיתית של התמצאו במרחב. ילדים צעירים בגילאי 8+ סובלים מיכולת התמצאות במרחב נמוכה במיוחד כיום מכמה סיבות שכולנו יכולים לשער.

רכיבה על אופניים וביצוע טיולים יזומים עם המשפחה והילדים יכולה ליצור עניין רב ומוטיבציה נהדרת לחיזוק יכול ההתמצאות בשטח גם בלי מצפן!

הזדמנות לחדד ולשפר באופן מבוקר את יכולות הניווט ניתנת למשל ברכיבת הגראבל השנתית של המועדון, המתקיימת מדי אביב, שבה הרכיבה היא עצמאית במסלול שאינו מסומן ללא הדרכה או ליווי אך עם מעטפת תומכת.

 


8.  שומר על הברכיים!

ישנו מיתוס עתיק יומין שרכיבה על אופניים הורסת את הברכיים, שוחקת את הסחוסים וכל מיני אגדות אורבניות, אבל האמת היא שההפך הוא הנכון!

פעילויות ספורטיביות כגון ריצה הן נקודת התורפה הגדולה ביותר לספורטאי במיוחד אם הוא אינו צעיר והתחיל לא מזמן בפעילות גופנית לאחר תקופה ממושכת. הרכיבה מבחינה ביומכאנית משפרת את מצב הברכיים ועוזרת בבניית שרירים עוטפי ברך בצורה טובה.

ריצה, במיוחד שמתבצעת בטכניקה לקויה גורמת לאימפקט די אגרסיבי על המפרקים. המפרק המרכזי שסופג את העומסים זה מפרק הברך בנחיתה. באופניים מדובר בתנועה עגולה שאינה סובלת מאימפקט אגרסיבי אשר ישחוק את נוזלי הסיכוך של מפרק הברך ויגרום לנו לפציעה.

לכן לחיזוק ומניעת בעיות ברכיים עתידיות אני ממליץ לשלב רכיבת אופניים כחלק מסדר היום שלכם.9.  פיתוח ושדרוג החוש הטכני 

האופניים של המאה 21 אלו אופניים מתקדמות יותר, משוכללות יותר וקלות הרבה יותר. הסתכלות על תצורת השלדה והחלקים הנעים בגוף אופני ההרים מזמן לנו יצירת מופת מכאנית בנויה לתפארת אבל מה שאסור לנו לשכוח שלפעמים דברים אלו הופכים לנו למכשלה ואם לא נהיה עם 2 ידיים ימניות בשטח אנחנו כרוכבי אופניים נסבול ונסבול כהוגן.

תקלות הן עניין שבשגרה כשאת/ה כבר הופך להיות רוכב אופניים מיומן והסוד הוא לדעת לפתור את התקלות הללו עם מה שיש לנו בתיק הגב. תקלות נפוצות במהלך רכיבה לא מצריכות ריצה למכונואופן הקרוב והשקעה כלכלית כבירה, לפעמים עם ידע טכני בסיסי אנחנו יכולים לפתור תקלות נפוצות באופניים ולהמשיך כרגיל ברכיבה.

היכולת שלנו לפתור תקלות בשטח מפנצ'ר ועד שרשרת תקולה היא עניין של תושיה וניסיון - העזרו במדריכים, בחברים ואפילו בסרטוני הדרכה שתמצאו ברשת והחיים שלכם יהפכו קלים בזמן תקלה בשטח או בכביש.

 


10. הגשמת חלומות דרך רכיבת אופניים

לכולנו יש חלומות שברצוננו להגשים, מקומות שברצוננו להגיע אליהם ופסגות שרצינו לכבוש. אין ספק שאחד הדברים המדהימים היום הוא שילוב של התחביב האהוב עליך כמקור לפרנסה ודרך חיים.

רוכבי אופניים רבים שמתאהבים בענף יכולים להשפיע וליצור סביבם רשת של רוכבי אופניים חדשים שבעתיד יגרמו לאנשים וילדים נוספים להכנס לענף האופניים ולגרום לעולם להיות טוב יותר. רכיבת האופניים כבר מזמן הפכה להיות שפה משותפת בין הרוכבים לבין עצמם והיא משמשת כגשר בין תרבויות, דתות, עמים וארצות.

אנשים אשר הרימו מיזמים ענקים המשלבים רכיבת אופניים רתמו לצידם גופים וארגונים כלכליים גדולים אשר האמינו ברעיון מספר לא מבוטל של אנשים ללא הבדלי דת גזע ומין ויצרו שינוי בסביבתם וזאת רק מתוך אהבה לתחום.

עובדה זאת מייצגת עובדה נוספת שמוכיחה כי רכיבה על אופניים הופכת אותך לאדם טוב יותר לעצמך ולסובבים אותך לכן אם החלטת כבר לרכב על אופניים עשה זאת עם האנשים האהובים עליך ואם החלטת לעשות צעד נוסף ולהפוך את הרכיבה לדרך חיים אתה מוזמן להצטרף אלינו למועדון "500 וואט" עמקים בו מגשימים חלומות דרך רכיבה על אופניים


>>>>לכתבה הקודמת בבלוג על רכיבת מדבר הקישו כאן

צרו איתנו קשר